KASULIK TEADA

PATSIENDILE

Kiirabi kutsumine telefonil 112
Perearsti nõuandetelefon 1220
Haigekassa klienditeenindus telefon 16363

Kaebuse või avalduse esitamine, juhul kui te ei ole rahul terviseteenuse osutamisega:
•    avaldused postiaadressil Terviseamet

      Paldiski mnt 81 Tallinn 10617
•    elektrooniliselt kesk@terviseamet.ee 

Kodanikud võivad pöörduda ettepanekute, kiituse või kaebusega Eesti Haigekassa Pärnu osakonda 
Lai tn 14 Pärnu 80010 või telefonil 4477666 või e-posti aadressil:  info[ät]haigekassa.ee

Soovitame kindlasti püsida vähemalt 14 päeva kodus, kui teil on kas:

 

1) palavik

2) hiljuti tekkinud kuiv köha

 

Need on koroonaviirusega haigestumise korral iseloomulikud nähud, kuigi samad kaebused võivad esineda ka teiste viirushaiguste korral. Analüüside tegemise vajaduse otsustab arst vastavalt Teie haiguse raskusele ja hetkel kehtivale Terviseameti juhendile. Enamik haigusjuhte kulgevad kergete sümptomitega ning arsti sekkumist ei vaja. Ravi sõltub haiguse sümptomite raskusest, mitte analüüsi tulemusest.

 

Andke kindlasti teada, kui Teil või Teie lapsel on püsinud kõrge palavik üle 38,5*C üle 72 tunni (st üle kolme päeva) - hetkel levivad ka mitmed muud nakkushaigused, mis võivad vajada tervishoiutöötaja poolset hindamist või ravi alustamist.

 

Ärge tulge perearstikeskusesse, kui Teile pole antud kindlat vastuvõtu kellaaega. EMOsse pöörduge ainult äärmisel vajadusel. Apteegis käige ainult siis, kui on hädavajalik, võimalusel laske ravimid tuua tervetel inimestel. Planeerige oma ravimite vajadus ette: kodus peaks olema kahe nädala varu igapäevaseid ravimeid, samuti koduse esmaabikapi varu palaviku langetamiseks ja köha leevendamiseks. 

 

Küsimuste tekkimise korral palume kontakteeruda perearstikeskuse e-maili või e-perearstikeskuse kaudu, sest nii saate kindlasti ühendust. Telefonikontakte on väga palju, mistõttu liinid võivad pidevalt kinni olla. Püüame vastata kõigile soovijatele. Valiku tegemist kiirendab see, kui oma probleemi e-perearstikeskuses või e-mailis lühidalt kirjeldada, pakilisemate probleemidega tegeleme eelisjärjekorras. 

 

Kindlasti peaks perearstikeskusega ühendust võtma, kui Te ei suuda kodus sümptomitega ise toime tulla või seisund halveneb. Alarmeerivad on hingamisraskus, õhupuudustunne ja valu rinnus - siis peaks esimesel võimalusel perearstikeskusega ühendust võtma. 

 

Praegu kutsume inimesi vastuvõtule ainult pereõe või perearsti otsuse alusel. Igale patsiendile pannakse kindel vastuvõtu kellaaeg, millest palume kinni pidada ja mitte hilineda ega tulla liiga vara. Teeme kõik, mis võimalik, et nakkushaiguste sümptomitega ja muude haigustega patsiente keskusesse samal ajal mitte lubada ning selleks on vaja kõikide patsientide koostööd.

 

Ülemiste hingamisteede tavaliste viirushaiguste korral esineva komplekti korral (köha, nohu, kurguvalu, palavik) soovitame kasutada kas paratsetamooli või ibuprofeeni, köha leevendamiseks inhalatsioone füsioloogilise lahusega inhaleerimisaparaadist, loputada nina füsioloogilise lahusega, kurguvalu korral kasutada valuvaigistavaid imemistablette või astelpajuõli.

 

Hetkel koroonaviirushaigusele ravi ei ole. Enamasti leevenevad sümptomid ise nii, nagu teistegi ülemiste hingamisteede haiguste korral. Antibiootikumid viirushaiguste, seal hulgas koroonaviiruse puhul ei aita. Toetavate meetmete eesmärgiks on haigussümptomeid vähendada, et kehal oleks parem viirusega võidelda. Kodus peaksite püsima nii kaua, kuni olete täiesti paranenud  ja Teil on perearsti /pereõe luba/kinnitus.

 

Soovitused viirushaigusesse nakatumise vältimiseks:

 

1) Peske regulaarselt käsi seebi ja veega vähemalt 20 sekundit järjest

2) Peske alati käsi, kui jõuate koju või tööle

3) Kasutage desinfitseerivaid geele siis, kui seep ja vesi ei ole kättesaadavad

4) Katke alati aevastamisel ja köhimisel suu ja nina ühekordse salvräti või varrukaga - ärge katke suud kätega. Kasutatud salvrätid peab kohe ära viskama ning käed esimesel võimalusel ära pesema.

5) Proovige vältida kontakti inimestega, kes ei ole terved.

6) Jälgige, et Te ei katsuks kätega oma silmi, suud ja nina.

7) Kui te olete vanavanem, ärge võtke lapselapsi enda juurde hoida ning kui te olete lapsevanem, ärge saatke lapsi vanavanemate juurde - lastel kulgeb viirushaigus reeglina kergelt, kuid ohustatud on just vanemad inimesed. 

8) Kontakteeruge telefonitsi oma vanemate sugulaste, tuttavate ja sõpradega ning tehke kindlaks, kas neil on kõik eluks vajalik kodus olemas ning soovitage neil võimalusel kodus püsida ka siis, kui neil haigusnähte ei esine.

 

Vaimse tervise kaitsmiseks piirake ärevust või stressi tekitavate uudiste vaatamist, kuulamist või lugemist. Otsige informatsiooni ainult usaldusväärsetest allikatest ja eeskätt selleks, et saada juhiseid edasiste tegevuste planeerimise ning iseenda ja oma lähedaste kaitsmise kohta. Vaadake uudiseid kindlatel aegadel päeva jooksul, üks või kaks korda. Ehmatav ja praktiliselt lakkamatu uudisvoog käimasoleva pandeemia kohta muudab lõpuks igaühe murelikuks. 

Koroonatestimine

Eestis on testimise võimekus ja testimisele ligipääs väga hea ning testimiseks kasutatakse usaldusväärset meetodit. Viiruse levikut aitavad takistada kombineeritult distantsi hoidmine, maski kandmine, nakatumise kahtluse korral kohene eneseisolatsioon ning varajases staadiumis testimine. Eestis kasutatakse koroonaviiruse SARS-CoV-2 avastamiseks ninaneelust laboris analüüsitud PCR testi. Avalikku testimist Eestis korraldab Terviseameti tellimusel, tihedas koostöös Eesti Perearstide Seltsiga avaliku testimise organisatsioon, mille tööd koordineerivad Medicum ja SYNLAB. Proove võtavad üle Eesti Confido Meditsiinikeskus, Qvalitas Arstikeskus, Corrigo, Kuressaare, Hiiumaa, Valga, Põlva, Rapla ja Ida-Viru keskhaigla meedikud. Kodu- ja laustestimist aitavad teostada Alre ja Eldred Medical. 

KUIDAS PÄÄSEB TESTIMA JA KUST NÄEB VASTUSEID? (Kliki alloleval lingil)

Eestis pääseb viiel erineval viisil testima.

Попасть на тестирование в Эстонии можно пятью различными способами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kallid lapsevanemad!

Et meie koostöö sujuks, trükkige palun enne visiiti välja laste nägemiskontrolli tabel ja mängige lapsega selle abil arstilkäiku.

Lapsel tuleb kujutistele nimetused panna - õun, maja, rõngas, kast - või ütlelda just sellised sõnad, mis talle tunduvad kõige õigemad. Näidake tabelit 1-2 meetri kauguselt. Laps peab vaadates sulgema käe või mingi kattega ühe silma ja nimetama kujundeid, mida Te talle näitate.

Samasugune toiming ootab last ka arsti juures. Kui ta juba varakult teab, mida temaga seal tehakse, ei karda ta nii palju ja tulemused on paremad.

* * *

SÜNNIMÄRGI KONTROLLIMISE TELEMEDITSIINITEENUS DERMTEST RAPLA PEREARSTIKESKUSES

Kiire nahaarstihinnang Sinu kahtlasele sünnimärgile!

 

Sünnimärgikontrolliks  ei ole vaja pikalt järjekorras olla või eraldi eriarsti juurde kohale sõita.
Uuringu käigus tehakse teile muret tekitavast sünnimärgist pildid ja saadetakse nahavähi avastamisele spetsialiseerunud dermatoloogidele hindamiseks.
Vähem kui 48 tunni jooksul (pärast vastuse saabumist nahaarstilt) teavitab pilti teinud õde või arst teid uuringu tulemustest ning vajadusel selgitab, kuidas edasi käituda.
Lisaks on teil võimalik saada ka personaalne kokkuvõtteraport, mis sisaldab nõuandeid ja ennetussoovitusi.
Perearstikeskuses kasutatakse teledermatoskoopilise uuringu läbiviimiseks Dermtesti tarkvara ja sertifitseeritud dermatoskoopi Dermlite DL1. 
Kogu meeskond on läbinud eraldi koolituse tarkvara ja riistvara kasutamiseks.

Esmane sünnimärk 30€, iga järgnev 10€.
Registreeri end sünnimärgi kontrollimise teenusele telefonil 485 5344 või e-posti teel: rapla.perearst@gmail.com
ning täida võimalusel ära visiidi eelne küsimustik enne uuringule ilmumist internetiaadressil: https://patient.dermtest.com/#/nevus 

 

Regulaarselt läbi viidud enesekontroll on kõige tõhusam viis melanoomi varajaseks avastamiseks. 
JÄLGI OMA NAHKA! Kahtluse korral mine kontrolli!

* * *

Puhkepäeval või pühade ajal töövõimetuslehe saamiseks pöörduge haigla kiirabiosakonda.

Registreerige end arsti vastuvõtule võimalikult varakult. Mitme pereliikmega arstile tulles peab igale pereliikmele võtma vastuvõtuaja.

Registreerumisel rääkige lühidalt oma probleemist, registraator saab siis määrata teile sobivaima aja, anda saatekirjad, tõendid jne.

Ilma registreerumata vastuvõtule tulles võtate aega teiste patsientide arvelt. Seda sobib teha ainult ülima häda korral (näiteks samal ööl tekkinud ägedad valud, kõrge palavik).

Loe pikemalt: millal on saatekirja vaja? (Когда нужно направление?)

Vastuvõtuaeg on kahjuks väga piiratud, maksimaalselt 15 minutit. Mõelge eelnevalt läbi oma probleemid ja esitage need arstile tähtsuse järjekorras. Võite ka küsimused paberile kirja panna, muidu võib juhtuda, et unustate ärevusega midagi olulist ära.

Samuti valmistage ette eriarsti konsultatsioonile minnes.

Kirjutage üles tarvitatavate ravimite nimed ja annused, võtke nimekiri arstile tulles kaasa. Võite ka kaasa võtta ravimikarbi (infot on karbi peal palju, alati ei saa aru, milline on ravimi nimi).

Korduvretsepti saamiseks pöörduda registratuuri. 


Tellitud retseptid pikendatakse järgmise tööpäeva pealelõunaks.

Tooge oma perearstile alati vastused kõigilt konsultatsioonidelt, kuhu olete saadetud. Kui konsultant unustab, võite talle vastuse vajadust ka meelde tuletada. Laske konsultandil endale seletada lihtsas eesti keeles, mis oli tema otsus teie haiguse suhtes.

Haiglast kaasa antud paberid (väljavõtted haigusloost) tooge perearstile.

Töövõimetus- ja hoolduslehte ei saa arst kirjutada tagantjärgi. Töövabastuse vajamisel peate arsti sellest kohe, samal päeval informeerima.

Koolilapse puudumistõendi kirjutab lapsevanem vastavalt perearstilt saadud soovitustele.

Perearsti või pereõe poolt määratud uriini ja väljaheite analüüs tuua selleks ettenähtud topsis. Analüüsitopsid saadaval perearstikeskuses või apteegis.

Kehtiv mootorsõidukijuhi tervisetõendi väljastamist reguleeriv määrus:
https://www.riigiteataja.ee/akt/101112014002

Mootorsõidukijuhi tervisetõendi väljastamise eelselt tuleb taotlejal täita patsiendiportaalis tervisedeklaratsioon ning see digiallkirjastada.
Link: http://www.e-tervis.ee/index.php/et/

Rapla Perearstikeskuse töötajad soovivad teile:

HEAD TERVIST!