Koroonainfo


Isolatsioon

Testimine

Vaktsineerimine

Isolatsioon

SARS-CoV-2 haigestumise või lähikontakti korral tuleb teiste nakatamise vältimiseks ennast kuni tervenemiseni või isolatsiooni lõpetamise kriteeriumitele isoleerida.

Terviseamet soovitab oma kodust või viibimiskohast mitte lahkuda, välja arvatud:

 • igapäevaseks toimetulekuks hädavajaliku hankimiseks;
 • arsti kutsel raviasutuse visiidiks;
 • teiste isikutega täielikku kontakti vältides õues (pargis, metsas jne) viibimiseks;
 • kui 7 päeva pärast Terviseameti poolt tuvastatud lähikontakti tehtud SARS-CoV-2 PCR analüüsi tulemus on negatiivne.

Terviseameti erandid (ennast ei pea isoleerima):

 • isik on mitte rohkem kui 180 päeva tagasi COVID-19 haiguse läbi põdenud;
 • isik on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise kuuri, saavutanud viimase vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
 • isik on COVID-19 haiguse läbipõdemise järel saanud ühe doosi vaktsiini, saavutanud vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta või ta on pärast esimese vaktsiinidoosi saamist haigestunud COVID-19 haigusesse, on COVID-19 haiguse läbi põdenud ning diagnoosi kinnitava SARS-CoV-2 testi tegemisest või diagnoosi kinnitamise kuupäevast ei ole möödunud rohkem kui üks aasta.

Isolatsioonikalkulaator - abistav vahend, et arvutada välja esimesed võimalikud isolatsiooni lõpetamise kuupäevad.

Lasteaias, -hoius, üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes kehtib lihtsustatud karantiini kord:

koroonatestimine_koolides-1

 • Lasteaialapsed saavad jätkata lasteaias või -hoius käimist ilma täiendava testimiseta.
 • Üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses käivad õpilased saavad jätkata kontaktõppes vaid siis, kui täidetakse järgmised tingimused:
  • Pärast lähikontaktist teada saamist tuleb jääda koju tavapärasesse karantiini ning mitte varem kui neljandal päeval tuleb teha PCR-test. Selleks tuleb helistada testimiskeskuse numbril 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16).
  • Kui test osutub negatiivseks, võib õpilane osaleda õppe ja kasvatustegevuses, huvitegevuses ja noorsootöös, st jätkub lihtsustatud karantiin kuni lähikontaktist möödub 7 päeva.
  • Positiivse testi korral tuleb võtta ühendust perearstiga ning jääda koju. Sellisel juhul lihtsustatud karantiinikord enam ei kehti.
  • Lihtsustatud karantiiniperioodi jooksul ei ole lubatud käia avalikes kohtades (kinos, kohvikus, teatris jms), kuid võib osaleda õppetegevuses ning huvihariduses, -tegevuses ja noorsootöös, kui nad teevad mitte varem kui 4. päeval peale lähikontakti PCR-testi. Kuni testitulemuse selgumiseni tuleb jääda koju.
 • Kui täielikult vaktsineerimata õppija lähikontakt toimub väljaspool üldharidus- või kutsekooli, peab ta vanusest sõltumata jääma karantiini tavapärases korras.
 • Kui õpilane ei ole nõutud testi teinud, peab õpilane jääma tavapärases korras karantiini.
 • Kui õpilane on COVID-19 haiguse läbipõdenud viimase 6 kuu jooksul või selle vastu vaktsineeritud, siis ta ei pea karantiini jääma ega sooritama ka PCR testi lähikontaktsuse korral.

Testimine

Kiirtestimine

Kui oled andnud positiivne kiirtesti, siis sõltumata sümptomite olemasolust soovitame meiega e-pöördumise kaudu ühendust võtta, et tulemus PCR-testiga üle kinnitada.

PCR-testimine

PCR-testimine on näidustatud nakkushaiguste sümptomite esinemisel võib positiivse kiirtesti tulemuse kinnitamiseks. Sümptomite või positiivne kiirtesti korral soovitame meiega e-pöördumise kaudu ühendust võtta.

Rapla perearstikeskusele lähim PCR-testimispunkt asub Taara 4, Rapla turu ees parklas, sisenemine Taara tänavalt (Qvalitase telk).

Väikestel lastel või erijuhtudel võib ninaneelutesti asemel kasutada kurgulopetusvedeliku abil testimist. Soovist tuleb anda ise teada testimiskeskusele, kui testkeskus proovi andmiseks jaoks aega teiega kokku lepib.

 • Kurguloputusvedelikust proovi andmiseks ei tohi 1 tund enne proovi andmist süüa, juua, suitsetada, nätsu närida ja hambaid pesta.

Antikehade määramine

Koroonaviiruse läbipõdemist saab kaudselt kinnitada antikehade verest määramisega. Uuringute alusel hakkavad antikehad tekkima umbes 10 päeva peale haigussümptomite avaldumist. Antikehade määramine ei ole sobiv ägeda haigestumise diagnoosimiseks.

 • Antikehade määramine on tasuline teenud - vaata hinnakirja siit

 • Vaktsineerimata ja positiivse PCR-testita, aga antikehade olemasolul ei ole võimalik genereerida digilugu.ee portaalis läbipõdemise tõendit. Antikehade olemasolul on võimalik koroonaviiruse vastase vaktsineerimise täiskuuri jaoks vaktsineerida 1 süstega, misjärel saab genereerida vaktsineerimistõendi.

Vaktsineerimine

Rapla perearstikeskuses saab elavas järjekorras või e-pöördumise kaudu kokku lepitud ajal koroonaviiruse vastu tasuta vaktsineerida Comirnaty (Pfizer) ja Jannseni vaktsiiniga - vaata täpsem informatsioon siin

 • Teiste vaktsiinide soovi korral s.o. Spikevax (Moderna) saab pöörduda elavas järjekorras või digiregistratuuri kaudu Raplamaa haiglasse.